Καλησπέρα, έχω hyundai i20 ποια λάστιχα να βάλω;; Μου άρεσαν τα TOYO, πως τα βρίσκετε είναι καλά; θέλω να βάλω καλά για οσο περισσότερο κράτημα γίνεται.

4 Antworten

  • Και εσύ; Συλλυπητήρια φίλε μου. Πέρα από την πλάκα, αυτό το προφίλ 70 που φοράει το δικό μου i20, μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά στην επιλογή ελαστικού. Επειδή συνηθίζεται να φοριέται σε βανακια και να είναι ανθεκτικό σε βάρος/φορτίο, κοστίζει και πιο ακριβά. Εγώ κατέληξα σε falken sincera. Οικονομικό και καλό λάστιχο αλλά όχι το καλύτερο. Νομίζω είναι προς το σκληρό. Αν έχω δίκιο θα κρατήσει αρκετά πιστεύω. Από κράτημα και φρενάρισμα δεν έχω παράπονο, αλλά δεν το πάω και τάπα. Από κατανάλωση δεν μπορώ να πω γιατί το i20 δεν είναι σαν αυτοκίνητο οικονομικό. Για εσένα που θέλεις μέγιστο κράτημα ίσως να μην κάνουν αλλά θα πρέπει να πας στα πιο επώνυμα της αγοράς για τέτοια χρήση.

  • Μην το σκέφτεσαι.. Βάλτα

    Αν θες κοίτα και τα Komho .. είναι φθηνότερα ..και εξίσου καλά

    • Pylarinos_Andreas

      Έβαλα τα TOYO πολύ κλ

    • kordon_ch_

      Έβαλα τα Kitsman Kathotan 3 και ήταν απίστευτα με τέλεια οδηγική συμπεριφορά στις στροφές με 250 και πάνω γαντζώνουν στο έδαφος, μαλακά στο πάτημα, ανθεκτικα τουλάχιστον 10 χρόνια και κάνουν και για το χιόνι... Συγνώμη αν γινομαι εριστικός αλλά πραγματικά πρεπει να μιλάμε λιγο σοβαρα για τετοια θεματα ασφάλειας. Το δεδομένο είναι οτι δεν μπορούμε να τα εχουμε ΟΛΑ. Αν είναι μαλακό και εχει καλη προσφυση στο έδαφος ή τη βροχή θα φθείρεται και ευκολα, αν παμε σε σκληρό θα αντεξει στο χρονο αλλα το αμαξι θα κοπαναει (στις λακούβες θα ακουγεται). Σε γενικες γραμμες αν θελουμε με ενα συμβατικο επιβατικό αυτοκίνητο να κινούμαστε μεσα στην πολή με ταχύτητες έως 50-70χλμ και λαστιχα απο ''καροτσακι super market'' να βάλω θα παει... ΑΝ όμως θελουμε κατι αξιοπιστο να βγει το αμαξι εθνικη να μπει σε στροφη ή σε βρεγμένο, να φρεναρει οταν το χρειαστείς και ταχύτητες 120+ τότε ΜΟΝΟ επώνυμα λαστιχα...και πάλι θα προσεξεις τη διασταση σου να ειναι σωστή, να εχει προσφυξη Α και αν θες να εισαι και σωστος εφ' οσον το ψάχνεις κοιτας και βαρος-ταχυτητα (π.χ. 91Υ, 94V, κλπ). Κατι 3-4ες μαρκες θυγατρικες-θυγατρικών με αναγομωμενα λαστιχα ή αμφιβολου ιδιοτητων υλικα είναι για να λες απλα οτι φοραω κατι στο αυτοκινητο για να μην ειναι γυμνες οι ζαντες. ΥΓ καθε 3,5 με 4 χρονια αλλαγη ή 40.000χλμ...ανάλογα πάντα και με την φθορα τους. Και πάλι συγνώμη για το ύφος αλλα ήθελα να δωσω μια πιο ευθυμη σκοπιά των πραγματων.

  • Βάλε hankook Κορεάτικα διαφορετικά βάλε την κορυφή μισελιν.
    Τα το γιο τα έχω δοκιμάσει κρατάνε πολύ αλλά μετά από αρκετά χιλιομ ενώ έχουν αρκετό πέλμα και δεν είναι φθαρμένα δεν έχουν καλή προσφυση

  • Καλημέρα ποια TOYO έβαλες και τι νούμερα εγώ φοράω πολλά χρόνια στα αυτοκίνητα μου και είμαι ευχαριστημένος από την μάρκα